Staff

Senior Leadership Team

Name

Position

Ms Lucy Frame Principal
Mr Jonathan Templeton Vice Principal
Mr Adrian Brennan Assistant Principal
Mrs Karen Bruce Assistant Principal / Child Protection Lead
Ms Una Buckley Assistant Principal - SENCO
Mr Jonathan Norton-Jones Senior Pastoral Director
Ms Nital Patel Assistant Principal
Ms Tara Pope Operations Director

Teaching Staff

Name

Position

English
Ms Anna-Maria O'Toole Head of English
Ms Emily Blanchard English Key Stage Lead
Ms Victoria Cartwright English Teacher
Mr Basil Comely English Teacher
Mr Simon Harkin English Teacher
Mr Damien Kielty English Teacher
Ms Airlie Stewart English Teacher
 
Maths
Ms Gemma Clegg Head of Maths (maternity leave)
Mr Thomas Vinten Acting Head of Maths
Ms Kadian Blair Maths Teacher
Ms Isabel Buckles Maths Teacher
Ms Phoebe Dawson Maths Teacher
Ms Alida Domguia Maths Teacher
Ms Alissa Gerber Maths Teacher
Mr Ben Mace Maths Teacher
 
Science
Mr Almartino Richards Head of Science
Mr Jamie Smith Deputy Head of Science
Mr Ananda Courtman Science Teacher
Mr Andy Maclachlan Science Teacher
Miss Deanne O'Callaghan Science Teacher
Mrs Danita Ohunta Science Teacher
Mr Sam Phillips Science Teacher
Ms Stefanie Salako Science Teacher
Mr Denroy Wilson Science Teacher
 
Humanities
Ms Louise Ransom Director of Humanities / Geography Teacher
Ms Angela Ward Lead Teacher for RE
Ms Sonia Nootan Lead Teacher for History
Ms Sian Ditchfield Humanities Teacher
Ms Charlotte Doherty History Teacher
Mr Jakob Dowse History Teacher
 
Art
Ms Toni Loveday Lead Teacher for Art
 
Computer Science
Mr Omar Khan Lead Teacher for Computer Science
Mr Aram Morera Mesa Computer Science Teacher
 
Drama
Mr Andrew Abery Head of Drama
 
MFL (Modern Foreign Languages)
Ms Nikki Ayodele Lead Teacher for MFL
Mr Angel Lozano MFL Teacher
 
Music
Ms Katy Holmes Head of Music
Ms Sophie Atalar Peripatetic Music Teacher
Mr Daniel England Peripatetic Music Teacher
Mr Fabrice Favre Peripatetic Music Teacher
Mr Craig Murdoch Peripatetic Music Teacher
Mr Jeremy Willcock Peripatetic Music Teacher
 
PE
Ms Stephanie Wickers Lead Teacher for PE
Mr Antar Adams PE Teacher
Mr Danny Chalk PE Teacher
 
Technology
Ms Lotte Simpson Lead Teacher for Technology
Ms Sharon Whyte Technology Teacher

Associate Staff

Name

Position

Administration
Mr Matthew Cooksey Principal's PA
Ms Cassandra Emerson Provision Administrator
Ms Claudette Green Office Manager
Ms Donna Henry Finance Manager
Ms Lorna Jones School Administrator
Mr David Knight Data Manager
Ms Sara Pereira SLT PA & Exams Officer
Ms Vanessa Thomas School Administrator
 
Pastoral
Mr James Stuart Pastoral Director for Year 7
Mr Johnson Junior Deniran Pastoral Director for Year 8
Ms Hannah Brazil Pastoral Director for Year 9
Ms Toni Kidd Pastoral Director for Year 10
Ms Natasha Mougarbel Pastoral Director for Year 11
Mr Stephen Royal Deputy Pastoral Director for Year 7
Ms Elizabeth Querstret Deputy Pastoral Director for Year 8
Ms Olabisi Olanipekun Deputy Pastoral Director for Year 9
Ms Paula Oyekan Deputy Pastoral Director for Year 11
Ms Carla Emmanuel Deputy Pastoral Director / Careers Advisor
Rev Jonathan Roberts Chaplain
 
Provision
Ms Dana Cojocaru Behaviour Coordinator
Ms Mollie Hodge Behaviour Coordinator
Mr Josh Johnson Cover Supervisor
Mrs Anna McDowell Safeguarding Manager
Ms Natalie O'Hare Omega Manager
Ms Alexis Persaud-Adeniyan Behaviour Coordinator
Ms Maria Sheen Behaviour Coordinator
 
Teaching Partners
Ms Samantha Bertrand Teaching Partner
Ms Yasmin Bonsra Teaching Partner
Ms Whitney Davies Teaching Partner
Ms Amina Farah Teaching Partner
Ms Shinade Haughton Teaching Partner
Ms Paola Jimenez-Mottoa Teaching Partner
Ms Abiola Oladunni Teaching Partner
Ms Risi Olutade Teaching Partner
Ms Andreea Racaru Teaching Partner
Mr Daniel Reed Teaching Partner
Mr Shohid Miah Teaching Partner
Ms Sarah Whitewick HLTA / Dyslexia Lead
 
Technician
Mr Trevor Higgins Network Manager
Mr Fabian De Souza ILRC & Media Technician
Ms Mary Fasogbon Science Technician
 
Facilities
Mr David McDowell Facilities Manager
Mr Andrew Burls Assistant Facilities Manager
Mr Zameer Ahmed Facilities Officer / Security
Mr Amara Samba Facilities Officer / Kitchen Porter
Mr Joseph Waters Facilities Officer
 
Catering
Mr David Dade Catering Manager
Mr Francis Crichlow Lead Cook
Mrs Roselyn Mensah Lunch Time Supervisor
Mrs Nkeiruka Ogu Catering Assistant
Ms Rose Orette Cook
Ms Timi Sikpi Catering Assistant
Ms Sylvia Simbo Catering Assistant
 
Cleaning
Ms Jayne Piper Cleaning Operative / Breakfast & Lunch Supervisor
Ms Tracey Martin Cleaning Operative / Lunch Supervisor
Ms Dorcas Akoto Cleaning Operative
Ms Marlene Dennis Cleaning Operative
Ms Jacqueline Ebanks Cleaning Operative
Ms Michele King Cleaning Operative
Mr Damion Wilson Cleaning Operative

If you wish to contact any member of staff, please use the phone number or email address below.